Cam Girls to kobiety, które występują na czatach na żywo przed kamerą internetową. Dziewczyny, które się tego podejmują robią coś podobnego do striptizu na żywo. Czaty online oferują tym kobietom szansę na zarobienie pieniędzy na czacie z nieznajomymi z domu. W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się spróbować takich występów.

Jednak podobnie jak w przypadku innych pracowników seksualnych, często towarzyszy im poczucie wstydu, że zarabiają w ten sposób. Czy jednak jest to uzasadnione? Czy tak naprawdę jest czego się wstydzić za występy na sex kamerkach?

Dlaczego Cam Girl wstydzą się swojej pracy?

Zacznijmy może od tego, że z pewnością nie wszystkie dziewczyny z sex kamerek wstydzą się tego, co robią. Sam fakt, że występują przed żywą publicznością każe nam oczekiwać, że posiadają naprawdę duże pokłady pewności siebie i silny charakter. Niestety jednak, są pewnie i takie, które raczej ukrywają przed innymi ludźmi (a już zwłaszcza publicznie) to, czym się zajmują.

Dotyczy to oczywiście nie tylko tych dziewczyn, które występują na sex kamerkach, ale wielu pracowników w branży seksualnej w ogóle. Powód jest prosty do wyartykułowania, ale jednocześnie bardzo złożony. Jest to zasadnicze tabu i wypychanie tematów ludzkiej seksualności poza dyskusję publiczną. Jeżeli już mówi się o seksualności, to albo w jej bardzo prostym, „małżeńskim” wymiarze, albo jako o czymś wręcz nieczystym. Wszystko sprowadza się spraw czysto obyczajowych.

Daleko nam jeszcze do wypracowania na szerszą skalę zdolności swobodnego mówienia o seksualności za pomocą neutralnego, spokojnego tonu, dlatego trudno się dziwić, że ta presja społeczna sprawia, że niektóre Cam Girl czują wstyd – boją się oceny innych ludzi.

Czy występy na sex kamerkach to coś wstydliwego?

Oczywiście to, że praca Cam Girls owiana jest społecznym tabu to jedno, a to, czy faktycznie jest to coś, czego należałoby się wstydzić, to kwestia zupełnie osobna. Racjonalnie nie da się po prostu potępić dziewczyn, które dobrowolnie występują na sex kamerkach. Do tego dla niektórych z nich organizowanie takich seansów to nie tylko sposób na zarobek, ale również całkowicie naturalny sposób na ekspresję swojej seksualności! Nie wspominając już o tym, że to przynoszą także sporo uciechy swoim fanom.

Zarzuty o to, że występów na sex kamerkach należy się wstydzić, mogą płynąć z dwóch stron. Z jednej strony mamy policję obyczajową, dla której choćby lekkie odsłonienie kurtyny „zakazanych” społecznie tematów jest obrazą. Jednak poza gadką o zagrożeniach dla „moralnej tkanki społeczeństwa” i podobnych mało konkretnych zarzutów w zasadzie nie mają za wiele do powiedzenia. Nie da się tutaj przeprowadzić racjonalnej dyskusji i tacy ludzie zawsze będą traktować występy na seks kamerkach jako coś zdrożnego, haniebnego i powód do wstydu.

Co ciekawe, jest też druga grupa, która do Cam Girls może być nastawiona krytycznie – są to środowiska feministyczne. Przy czym feministki to tak zróżnicowana społeczność, że z pewnością są wśród nich odmiany, które żadnego problemu tutaj nie widzą. Te jednak, które mogą podejrzliwie patrzeć na działalność dziewczyn z kamerek, mogą być zmartwione o to, czy nie służą one po prostu spełnianiu zachcianek i fantazji facetów. Sex kamerki byłyby z tego punktu widzenia rezultatem patriarchatu społecznego.

Akurat w przeciwieństwie do policji obyczajowej, tutaj jest dość ciekawe i szerokie pole do dyskusji, gdzie mieszają się różne koncepcje na temat społeczeństwa, a także napięcie między dobrowolnymi decyzjami jednostek a presjami systemu społeczno-gospodarczymi. Nie będziemy tutaj jednak wchodzić w tak ciężkie tematy, a dajmy wybrzmieć jednej rzeczy: i w tym przypadku Cam Girls nie powinny odczuwać wstydu, nawet, jeżeli zgodzą się z tezą, że ich praca jest konstruktem patriarchalnego społeczeństwa! Raczej ich doświadczenia oraz głos powinny zostać do tej dyskusji włączone.

Występujesz na sex kamerce? Nie masz się czego wstydzić!

Z pewnością jeszcze wiele wody upłynie w Wiśle, zanim będzie można swobodnie rozmawiać o tym, co dziś uważane jest za tabu seksualnego, a wypowiedź, że “zawodowo robię striptiz na kamerce internetowej” nie będzie dla niektórych powodem do skreślenia Cam Girl z listy kontaktów towarzyskich. Jeżeli jednak jesteś jedną z nich, to pamiętaj: w tym co robisz nie ma nic wstydliwego! Tak długo, jak czerpiesz z tego korzyści i chcesz to robić – nie pozwól, żeby wstyd blokował Ci drogę.